Dobrze wiedzieć
A
A
A
|
2008-05-23
Wiemy już że najlepszym pracodawcą według studentów biorących udział w rankingu "Kariera z Pracodawcą", okazała się firma Procter & Gamble. Jednak badanie którego organizatorem co roku jest portal kariera.com.pl przedstawia dużo szczegółowych kwestii związanych z rynkiem pracy w Polsce i tego jak go widzą studenci.
Oto główne wnioski z tegorocznej edycji:
- ponad wysokość wynagrodzenia studenci przekładają dobrą atmosferę i satysfakcję z pracy,
- czynniki związane z dokształcaniem i rozwojem zawodowym oraz twórcza atmosfera pracy są ważniejsze dla przyszłych pracowników niż służbowy samochód, dostęp do obiektów sportowych itp.
- pomimo tego, że o atrakcyjności pracy świadczy atmosfera i możliwość awansu, najczęściej wybieranym czynnikiem motywującym do pracy jest "wynagrodzenie".
- branże w których najchętniej podjęli by pracę studenci to: finanse i bankowość, public relations, reklama. Najczęściej wskazywana w zeszłym roku branża, czyli IT oraz telekomunikacja spadła na 7 miejsce.
- na pytanie: "Jak szukasz pracy?" ponad 1/3 ankietowanych odpowiedziała, że przez Internet. Ważnym źródłem poszukiwania są również znajomi i rodzina. Inne formy poszukiwania pracy to: prasa, publikacje poświęcone tematyce kariery i targi pracy.
- na pytanie jak często chciałbyś zmieniać pracę 22 proc. ankietowanych odpowiedziała że co 2-4 lata, 32 proc. że co 5 – 10 lat, 13 proc. co 10 lub więcej lat, natomiast również 32 proc. wcale nie chciałaby zmieniać swej pracy.
- najczęściej poszukiwanymi informacjami przez studentów na stronach pracodawców są informacje o wymaganiach wobec kandydatów i informacje o tym czym zajmuje się firma.
- na pytanie na co zgodziliby się przyszli pracownicy 14 proc. zaakceptowała by wyjazdy służbowe, 13 proc. pracę inną niż w zawodzie wyuczonym. Najrzadziej wskazywane były takie odpowiedzi jak "brak możliwości awansu" i "niskie zarobki".
- najtrudniejszym elementem rekrutacji zdaniem studentów jest rozmowa w języku obcym
- studenci najchętniej pracowaliby w dużej firmie krajowej lub międzynarodowej (51 proc.), co ciekawe na własną dział. gospodarczą postawiłoby 16 proc. ankietowanych
- preferowana wysokość wynagrodzenia to 1926 PLN netto
Badanie zostało przeprowadzone na studentach różnych typów uczelni. Ranking przeprowadzono już po raz trzeci. W tegorocznej edycji przebadano 4 tys. 790 studentów różnych uczelni i kierunków studiów oraz 88 biur karier.
Zobacz także:
››
Zatrudnienie pracowników a korzystanie z biura rachunkowego››
Google Poland – czyli, jak zostać najlepszym pracodawcą››
Procter&Gamble Najlepszym Pracodawcą 2007 wg rankingu Kariera z Pracodawcą
Drukuj
Zapisz do pdf
Wyślij znajomemu
Brak komentarzy