Media

2008-05-11

Opracodawcach.pl - oceń pracodawcę!

Czasy kiedy to pracodawca był Panem wykorzystującym często pracownika, dawno się już skończyły. Dziś wszystko się zmienia, i to pracodawca musi walczyć również o pracowników. Powinien on także podlegać ocenie ze strony pracujących z różnych punktów widzenia. Ocena ta nie ma znamiona negatywnych intencji lecz ma pomóc tak pracodawcy – w zwróceniu uwagi na słabe punkty w polityce kadrowej, jak i pracownikowi, podczas poszukiwania swego miejsca pracy na rynku. Takie założenia prezentują twórcy Portalu dla pracownika opracodawcach.pl, który jest dobitnym przykładem zmian z jakimi mamy do czynienia na rynku pracy.


Każdy z nas przynajmniej raz w życiu podejmuje decyzje o rozpoczęciu pracy. Wybór ten uwarunkowany jest pewnymi czynnikami takimi jak możliwe do uzyskania wynagrodzenie, awans i rozwój w firmie, warunki pracy i tak wydawałoby się błaha ale równie istotna atmosfera w niej panująca. Oczywiście dla każdego waga tych poszczególnych kategorii będzie miała różne znaczenie. Aby pomóc osobom poszukującym pracy w wyborze tego najbardziej odpowiedniego pracodawcy powstał portal opracodawcach.pl.

Każda osoba zarejestrowana w serwisie będzie miała możliwość oceny, dodania jak również wyrażenia opinii na temat swego pracodawcy. Na bazie ocen wystawianych przez użytkowników tworzony będzie ranking pracodawców pod względem różnych kategorii. Pracodawcy oceniani będą między innymi pod względem wynagrodzeń, szans rozwoju, awansu, atmosfery i warunków pracy.

Inicjatywa portalu jest związana ze zmianami jakie zachodzą na naszym rynku pracy. Coraz częściej możemy zauważyć zmiany stereotypowego pracodawcy, który coraz bardziej zaczyna doceniać swych podwładnych. Przyczyny tego stanu rzeczy należy szukać przede wszystkich w masowych wyjazdach do pracy za granicę, ale nie tylko brak rąk do pracy jest główną przyczyną zmiany nastawienia firm do pracowników. Coraz częściej pracodawcy zdają sobie sprawę iż inwestycja w kapitał ludzki, poprzez szkolenia, i wszystkie działania zmierzające do dobrego samopoczucia pracownika a co za tym idzie jego identyfikacji z firma jest podstawowym elementem sukcesu firmy.

Przykładów korporacji które postawiły na pracowników i które odniosły dzięki nim sukces nie trzeba szukać daleko. Począwszy od google, która według rankingu stworzonego przez magazyn Fortune, jest najlepszą firmą w której warto pracować w 2008 roku. Również PricewaterhouseCoopers jest firmą cieszącą się bardzo dużą popularnością wśród młodych ludzi a w szczególności wśród studentów nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Firma zatrudnia 146 000 pracowników w 150 krajach. W Polsce z firmą związanych jest ponad 1000 specjalistów. PwC działa w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i Warszawie. PwC tak jak w poprzednich trzech edycjach tak i tym razem może poszczycić się tytułem Pracodawcy Roku nadawanego przez AIESEC Polska.

Firmy stawiające na pracowników zapewniają im coraz częściej dodatkowe możliwości które mogą realizować poza pracą. Chodzi tu m.in. o sport i rekreacje. Przykładem może być najlepszy pracodawca w Europie w 2007 roku, czyli firma Ferrari, która jakiś czas temu zakończyła budowę Maranello Village. Mówimy o nowym osiedlu mieszkalnym składającym się ze 120 mieszkań, poczynając od małych o powierzchni 30 metrów kwadratowych, przeznaczonych na biura do mieszkań o powierzchni 70 metrów kwadratowych. Według intencji firmy "z konikiem" wybudowano ten kompleks w harmonii z otaczającym go środowiskiem, używam tu celowo słowa według, ponieważ te czerwone ściany na tle zielonych łąk kłują w oczy. Osiedle mieszkaniowe powstało w odległości 4 kilometrów od siedziby Ferrari i połączone jest z nią drogą rowerową. Nie zabrakło tu własnego centrum fitness, restauracji, baru, stref wypoczynkowych oraz odpowiedniej ilości miejsc parkingowych i garaży. Do dyspozycji są 22 kawalerki, 42 mieszkań dwupokojowych i 58 trzypokojowych, wszystkie z pełnym wyposażeniem.

Wszystkie te trzy firmy jak można zauważyć są korporacjami międzynarodowymi, a ich obecność na rynku Polskim jest kolejnym czynnikiem poprawy jakości rynku pracy jak i stosunku pracodawca - pracownik. To właśnie takie giganty wywierają większą konkurencyjność wśród pracodawców w staraniach o młodego, wykształconego pracownika. Dzięki tej konkurencji przedsiębiorstwa macierzyste mają pole do popisu i coraz częściej powielają przykłady zagranicznych firm.

Kolejnym czynnikiem który w sposób pośredni wpłynął na jakościowe poprawienie pracy w naszym kraju z pewnością są wyniki finansowe przedsiębiorstw. Dzięki większym zyskom firmy zaczynają coraz częściej poszerzać swój zakres wydatków na takie obszary jak świadczenia pozapłacowe i związane z nimi głównie szkolenia pracowników.

Najczęściej występujące świadczenia pozapłacowe to używanie samochodu służbowego, posiadanie telefonu komórkowego, bezpłatne rozmowy telefoniczne z telefonów firmy w sprawach pozasłużbowych, darmowe zajęcia sportowe, szeroki wachlarz ubezpieczeń. Z przeprowadzanych badań wynika iż już ponad 95% firm, stosuje przynajmniej jedną formę świadczenia pozapłacowego.

Wszystkie te wymienione czynniki wpływają na lepsze postrzeganie swego miejsca pracy jak również jakościowo polepszają relację pracownik - pracodawca. Jednak na efekty wszystkich pozytywnych działań w tej dziedzinie będziemy musieli jeszcze poczekać, gdyż jak okazuje się z ankiety przeprowadzonej na portalu opracodawcach.pl – Portal dla Pracownika, wśród 1000 osób pracujących, na pytanie "Czy jesteś zadowolony ze swego pracodawcy?", 45% osób odpowiedziało przecząco. Zadowolonych ze swojego pracodawcy jest 22% biorących udział w ankiecie. W środku plasuje się grupa stanowiąca 33% ogółu osób głosujących którzy to wyrażają zadowolenie tylko po części. Wyniki pokazują iż oczekiwania pracowników nie są spełnione w ilości która zagwarantowałaby komfort jak i zadowolenie z miejsca pracy – w którym jak by na to nie spojrzeć przebywamy sporą część swego życia. Pozostaje pytanie z czego wynika te niezadowolenie, czy jest to związane z samą osobą szefa, czy może z atmosferą panującą w miejscu pracy, zarobkami, a być może brakiem możliwości awansu czy też niedostateczną ilością świadczeń pozapłacowych.

Projekt opracodawcach.pl bazujący na ocenie pracodawców również po części daje możliwość poprawy rynku pracy w Polsce. Daje on w szczególności sygnał przedsiębiorstwom o tym jak są oceniani przez własnych pracowników. Być może taka informacja nabyta przez pracodawcę będzie sygnałem do zmian czy też polepszenia warunków pracy i stosunku do podwładnych. Jeśli tak się okaże nawet w przypadku jednego pracodawcy, to nasz projekt będziemy mogli uznać za sukces.