Dobrze wiedzieć

| 2015-02-04

W jaki sposób docenić samego siebie, czyli Pewność siebie w pracy

Obecne badania pokazują, że ponad połowa Polaków nie zapytała nigdy swojego szefa o podwyżkę lub poprawę warunków pracy. Jak zwiększyć swoją pewność siebie, aby otrzymać to, czego naprawdę chcemy od naszej kariery zawodowej?

Pewność siebie to podstawa w pracy. Ideał spokojnego, uległego pracownika, który zgadza się na wszystkie warunki już dawno odszedł do lamusa i nawet pracodawcy niechętnie zatrudniają takie osoby. Owszem, może i dają się one kontrolować, ale brakuje im inicjatywy w kontakcie z klientami, a także będą bały się poinformować szefa o błędzie lub niedociągnięciach jego planu, których może on po prostu nie widzieć


Pewność siebie


Pewność siebie na rozmowach kwalifikacyjnych możemy pokazać w dynamicznym, żywym poruszaniu się - nasz wejście do pokoju powinno być takie, jak wejście wielkiego mówcy na scenę. Żadnych sennych ruchów, czy przygarbionej, smutnej sylwetki. Również osoby o zadbanym, schludnym ubraniu się odbierane jako bardziej pewne siebie.


Postawa


Prosta postawa i spojrzenie w oczy poprawia nasz wizerunek, podobnie jak położenie rąk na stole w sposób luźny i naturalny. W trakcie rozmowy musimy mieć cel i przygotowane odpowiedzi na większość pytań - istnieje bowiem grupa pytań zadawanych przez rekruterów, które pojawiają się na niemalże każdej rozmowie o pracę. W Internecie można znaleźć proste arkusze z pytaniami, nie jest to żadna tajemnica, a nie zbije nas to z tropu podczas starania się o posadę. Również sprawia to, że w pewien sposób to my prowadzimy rozmowę, więc pracodawca zaczyna traktować nas jako partnera a nie osobę uległą, błagającą o pracę.


Zwiększ pewność siebie


Aby podnieść poczucie własnej wartości, zwiększyć pewność siebie i nadać tempa naszej karierze, można skorzystać z bardzo skutecznej formy samodoskonalenia , jaką jest life coaching. Jest to doradztwo we wszystkich sferach życia, prowadzone przez praktyka biznesu o wielu sukcesach zawodowych. Pomoże to poprawić nasze błędy w sposobie myślenia i odnaleźć prawdziwy potencjał.


Pewność siebie w pracy to nie tylko możliwość uzyskania awansu czy większych pieniędzy, ale także ochrona przez mobbingiem i nieciekawymi zagraniami ze strony współpracowników. Niekiedy rywalizacja jest wyraźna, a osoba budząca szacunek, o silnym charakterze niestanie się nigdy ofiarą starszych pracowników, którzy dorzucą jej nadmiarowych obowiązków. Trzeba umieć postawić na swoim, w wielu sytuacjach postawić sprawę jasno, a kiedy warunki się pogorszą - nie tkwić w nielubianej pracy na siłę. Szczególnie  dotyczy to osób o długotrwałej karierze w jednym miejscu, które mimo pogarszających się warunków pracy i obniżek pensji pozostają tam, jak gdyby nie mieli nad swoim życiem żadnej kontroli.


Niekiedy dużo lepsza praca czeka tuż za rogiem, wystarczy zainteresować się i wyciągnąć po nią rękę.


Autor: Marek OlszakZobacz także:
›› Jakie oferty pracy czekają na polskich kandydatów w Niemczech i Austrii?
›› Kilka oznak tego, że czas na zmianę pracy
›› Prowadzenie badań rynku - opinie o pracy w PBR Media

 Drukuj   Zapisz do pdf   Wyślij znajomemu

Komentarze:

Brak komentarzy