Dobrze wiedzieć

| 2016-12-12

CV - postaw na profesjonalizm!

Co jest kluczem do sukcesu podczas poszukiwania pracy? Najważniejsze jest dobre pierwsze wrażenie. Jeżeli jednak myślisz, że chodzi o rozmowę kwalifikacyjną, to jesteś w błędzie. W tym przypadku na pierwsze wrażenie pracuje Twoje CV.

Po pierwsze – estetyka


CV musi być przejrzyste i napisane w czytelny sposób. Zadbaj o to, aby nie wkradały się błędy. Nie mieszaj rodzajów czcionki i nie używaj wielu kolorów. Zastosuj justowanie tekstu. Wyodrębnij poszczególne podpunkty i pilnuj, aby całość była czytelna. Masowa ilość zgłoszeń sprawia, że pierwsze spojrzenie rekrutera na CV często decyduje o tym, czy w ogóle przeczyta je w całości i w efekcie zaprosi na rozmowę. Niechlujny tekst i rzucające się w oczy błędy eliminują z walki o posadę – mówi Anna Ładosz, Leading Consultant z agencji pracy People. Zwróć uwagę na poprawność językową. Nic nie zdyskwalifikuje Cię tak, jak błędy ortograficzne czy wpadki językowe.


Drugi rzut okiem – zdjęcie


Nie myśl, że Twoje kwalifikacje będą wystarczające, jeżeli zepsujesz swój biogram nieodpowiednim zdjęciem. Najczęstsze błędy kandydatów? Zdjęcia w prywatnych sytuacjach, np. z imprezy czy wakacji, selfie, zdjęcia ze znajomymi lub te o słabej jakości. Jeżeli nie ma się odpowiedniego zdjęcia, lepiej je pominąć – dodaje ekspert. Bądź profesjonalistą, także w doborze zdjęcia. Dobra jakość to podstawa. Jeżeli masz możliwość, skorzystaj z fotografii biznesowej. Pamiętaj, że Twoje zdjęcie nie powinno być ani zbyt poważne, ani zbyt rozrywkowe.


Zawartość


Jeżeli życiorys i zdjęcie, na pierwszy rzut oka, wyglądają profesjonalnie, można wczytać się w treść. CV musi być rzeczowe. Najlepiej jeżeli zawrze się na jednej stronie A4. Obok zdjęcia umieść swoje dane: imię, nazwisko, adres, numer telefonu i adres mailowy. Nie podawaj maila, który ujmuje Twojemu profesjonalizmowi (np. kwiatuszek56@). Najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie adresu z wykorzystaniem imienia i nazwiska. Niżej zamieść informacje o swoim wykształceniu, ale postaw na kilka ostatnich etapów edukacji – rekrutera z pewnością nie zainteresuje gdzie kończyłeś podstawówkę. Dalej przedstaw swoje dotychczasowe doświadczenie, umiejętności i zainteresowania. Najważniejsze – nie zmyślaj. Łatwo sprawdzić, czy pracowałeś na wszystkich wymienionych stanowiskach, zweryfikować dodatkową wiedzę i sprawdzić, czy Twoje zainteresowania mają odzwierciedlenie w rzeczywistości - podkreśla ekspert.


Pisząc CV postaw na estetykę i profesjonalizm. Pamiętaj, że ta jedna strona A4 daje rekruterowi pierwsze wrażenie o Tobie. Nie pozwól, aby potraktowano Cię niepoważnie. Skomponuj swój biogram według porad specjalistów, a rozdzwonią się telefony z propozycjami.


Zobacz także:
›› Brak dowodu wypłaty wynagrodzenia naraża firmę na straty
›› Ranking najbardziej atrakcyjnych pracodawców na świecie 2012

 Drukuj   Zapisz do pdf   Wyślij znajomemu

Komentarze:

Brak komentarzy